אמיר פלד- הייטק

אמיר פלד- הייטק: "בביצוע שלב זה התרשמותי היא שאילה היא מהיועצות הטובות ביותר שאדם יכול לבקש לו בתחום – מנוסה, מקצועית, ישרה, עניינית, נעימה ומעל לכל ברורה ומעשית. כל המלצותיה בוססו על עובדות ומספרים היכן שניתן ובמקום שנלקחו הנחות והערכות הן היו ברורות ומבוססות."


 

מעטים ונדירים הם סיפורי המאבק בממסד או בבירוקרטיה המסתיימים בסוף טוב בימנו אנו.

סיפור זה דווקא החל בייעוץ פשוט שמטרתו לענות על שאלות בסיסיות שמטרידות או לפחות צריכות להטריד כל אחד מאיתנו:

איזה אחוז הפרשות ראוי להפריש לקרן הפנסיה ואיזה לביטוח המנהלים?

האם העמלות שאני משלם הם הגיוניות וכיצד ניתן לשפרם?

האם כלל ההפרשות והצבירות תקינות?

וכיוצא באלו.

עם זאת, ככל שהתקדמתי בבירורים ובמיוחד בפעולות שנדרשו בהמשך אליהם הבנתי עד כמה עולם זה מורכב ועד כמה אנו העובדים החרוצים שעובדים רוב היום ואת שאר הזמן מקדישים למשפחה חסרים את הכלים להתמודד עמו.

יעוץ במשמעותו הפשוטה בעולם זה הוא חשוב ויעיל. אילה הפגינה ידע, מקצועיות והבנה עמוקה בכלל התחומים וגישתה העניינית ונטולת הפניות היא שאפשרה לי לאמץ את מסקנותיה. בעולם בו קשה לעיתים לדעת על מי לסמוך ולמי להאמין ישנו ערך רב ביועץ חיצוני נטול אינטרסים הרואה לנגד עיניו את רווחת המתייעץ.

איך עוד תחליטו כאשר סוכן ביטוח אחד מייעץ להפריש הכול לביטוח מנהלים, החבר מציע לחלק שווה בשווה וקרוב משפחה משוכנע באופציה שלישית אותה אימץ מסוכן אחר עליו הוא סומך. אם תבדקו לא מן הנמנע שיתגלה שישנה התאמה גבוהה בין המלצת סוכן הביטוח לאחוז העמלה, אולם לא כך הדבר בהליך יעוץ חיצוני.

בשלב זה כבר הגעתי למסקנה שנכון לפנות ליועץ שאינו סוכן ולו בלבד בכדי להסיר את הספק שישר ככל שיהיה הוא אינו יכול להיות אובייקטיבי.

בביצוע שלב זה התרשמותי היא שאילה היא מהיועצות הטובות ביותר שאדם יכול לבקש לו בתחום – מנוסה, מקצועית, ישרה, עניינית, נעימה ומעל לכל ברורה ומעשית. כל המלצותיה בוססו על עובדות ומספרים היכן שניתן ובמקום שנלקחו הנחות והערכות הן היו ברורות ומבוססות.

השלבים הבאים הם שהפתיעו אותו וחייבו אותי על פי כל אמת מידה מוסרית לעמול ולכתוב המלצה מפורטת זו מתוך תקווה שרבים יקראוה ויזכו בכך לעשות לביתם ומשפחתם את שהם עמלים עבורו לרווחתם.

נראה היה שלמרות המידע הברור והחד אותו קיבלתי על מגש של כסף בשולחן הייעוץ וכלל בין היתר את העמלות המינימליות שאוכל להשיג כיום בשוק לפנסיה ולביטוח המנהלים, הרי שמכאן ואת הביצוע הדרך עוד ארוכה. לא היה מדובר במייל או משא ומתן פשוט עם סוכן ההסדרים של המעסיק.

יתרה מכך, חוקים ותקנות היו עתידים להשתנות לקראת סוף השנה והזמן דחק ואיים למחוק את הישגיי העתידיים בתחום. תשובות שקיבלתי מגורמים שונים שכנעו אותי לוותר, אולם כשהתקשרתי לאיילה חידשתי חיש קל את המאבק על זכויותיי לאחר מילות עידוד כמו "אל תגיד לי שאתה קונה את התשובה הזו" ועצות מעשיות כמו פנה להוא ואמור לו כך וכך ועד ביצוע פעולות בפועל עבורי כמו הפנייה לאנשי הקשר המתאימים בחברות השונות והשגת אישורים שונים.

אינני חושב שזה מתפקידה של אילה להיות מעורבת עד כדי כך והיא וודאי השקיעה זמן רב בהרבה מן הייעוץ בפועל ובהחלט יתכן שהדבר אינו נדרש במרבית המקרים, אולם בעיני ארע דבר קסום. ככל שהמצב הסתבך יותר והתגלו סימנים רבים יותר לאי צדק וניגודי אינטרסים, כל אילה בחרה להיות מעורבת יותר בצורה אקטיבית, להשקיע מזמנה, ממרצה ולתרום מכל שלל יכולותיה, ניסיונה וקשריה.

תארו לעצמכם אדם הפונה למומחה שממליץ שינתחו אותו עוד החודש על מנת להציל את חייו ואז הוא מגיע לדלפק המזכירות ואומרים לו "היומן מלא" לא ניתן וכי אז מה ערכו של יעוץ?

מעבר לכך שזכיתי לייעוץ וליווי במשך חודשיים עד להוצאת ההמלצות מן הכלל אל הפועל למרות כלל ההתנגדויות בדרך הייתי יותר משבע רצון לגלות שיש בינינו בני אדם כאילה. כאלו שרואים את ערכי המוסר, המקצוע ורווחת הפרט מעל הכול. מוכנים להילחם על היחיד כפי שנלחמים על חברה המונה 400 עובדים, לצאת למלחמה של ממש עבור לקוח חדש שרק הגיע למספר שעות יעוץ.

היה בכך כדי לחמם את ליבי ולטעת בי תקווה לעתיד טוב יותר ולהמשך אמונה בטוב ובצודק מעבר לפנסיה.

למרות אנשים טובים רבים בהם נתקלתי, לא הייתי עוד עד למקרה דומה בהיקף ועוצמת ההשתדלות, אני משוכנע כי אילה היא היחידה ואין מבלעדיה כדי לייעץ ובמידת הצורך להוציא מן הכלל אל הפועל.

אני מאחל לך אילה אריכות ימים ושתזכי להמשיך ולעבוד לאחר הפנסיה ולסייע לעתיד טוב יותר לעובדים רבים, מעסיקים ומשפחותיהם ובכך להגשים את אחד החזונות הקדומים ביותר שנאמר בבראשית פרק י"ח פסוק ל"ב-ל"ג: " ויאמר אל-נא ייחר לאדוניי, ואדברה אך-הפעם-אולי ימצאון שם, עשרה; ויאמר לא אשחית, בעבור העשרה. וילך יהוה-כאשר כילה, לדבר אל-אברהם; ואברהם, שב למקומו".

ועוד אברכך שכל אדם טוב שיזכה לראות את אור נשמתך, כוח דרכך ועוצמת רוחך יתחזק ויזכה לכל כל ימי חייו בדרך הישיר בגבורה.

תודה אילה.

תודה מקרב לב.

אמיר פלד- הייטק

 

קראו עוד על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי ללקוחות פרטיים