הטבות המס בחיסכון הפנסיוני

המדינה מעודדת את אזרחיה לחסוך לפנסיה בגיל הפרישה באמצעות שלל הטבות מס. קופת גמל, ביטוח מנהלים או קרן פנסיה הן תכניות מוכרות לקבלת הטבות מס במסגרת חוק קופות הגמל. הטבות המס באות לידי ביטוי ב- 3 מצבים:

1. בזמן ההפקדה החודשית

2. בגין צבירת החיסכון

3. בעת מימוש החיסכון הפנסיוני בגיל הפרישה.

כתוצאה מכך- החיסכון הפנסיוני הופך לאטרקטיבי ביותר יחסית להשקעות אלטרנטיביות אחרות.

1. הטבות מס בשלב ההפקדה

הפקדת העובד מקבלת זיכוי ישיר ממס הכנסה בשיעור של 35% כהחזר מס על הפקדת העובד לפי התקרה: עד 7% הפקדה ע"ח העובד ועד תקרת הכנסה מזכה (8,700 ₪ שכר לשנת 2016).

הפקדת המעסיק לא מחויבת במס (כלומר אין תוספת בברוטו לצורך ניכוי מס, ההפקדה כביכול לא התווספה לשכר ולכן אין על תוספת זו תשלום של מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות) עד תקרה: עד 7.5% הפקדה ע"ח המעסיק, ועד 2.5 פעמים שכר ממוצע במשק (23,660 ₪ שכר לשנת 2016).

2. הטבות המס על החיסכון המצטבר

צבירת הכספים בחיסכון פנסיוני פטורה ממס רווחי הון (25% על הרווחים הריאלים), בניגוד לתכניות חיסכון פרטיות, לרבות חיסכון בבנקים, בתי השקעות וכו'.

3. הטבות מס בשלב מימוש הכספים

חלק מהחיסכון שנצבר ע"י העובד והמעסיק בחשבון תגמולים (להבדיל מרכיב הפיצויים) בתכניות הוניות כגון ביטוח מנהלים הוני או קופת גמל – פטור ממס.

חלק זה הוא הצבירה בתכניות אלה עד 12/2007. מעבר לכך כל החיסכון הנו קיצבתי, ואמור להיות ממומש בגיל הפרישה התקני (67 גברים, 62 נשים- לעת עתה. ייתכן ויהיו שינויים בעתיד וגיל הפרישה יעלה).

בעקבות חקיקה נוספת שבוצעה במאי 2012, הטבות המס בקבלת הקיצבה יעלו באופן משמעותי והדרגתי עד 2025, כך שמקבלי קיצבה שיצאו לפרישה לאחר 2025 עשויים לקבל קיצבה פטורה ממס לחלוטין עד לסך קיצבה של קרוב ל-12,000 ₪.

חשוב! הפטור בקיצבה מותנה באי משיכת כספי פיצויים פטורים בדרך לפרישה המיוחלת!!

4. הטבות מס בקרנות ההשתלמות

בדומה להטבת המס בגין הפקדת המעסיק לחיסכון פנסיוני, גם כאן קיימת הטבת מס בגין הפקדת המעסיק לפי תקרה: עד 7.5% ועד שכר 15,712 ₪.

 

קראו עוד על ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי ללקוחות פרטיים

סיטרין ייעוץ פנסיה

סיטרין ייעוץ פנסיוני הוקמה בשנת 2008, על ידי אילה אבני, יועצת פנסיונית אובייקטיבית ברישיון משרד האוצר.

אילה, שפעילה בתחום הפנסיה משנת 1997, הקימה את סיטרין מתוך אמונה רבת שנים כי רק ייעוץ פנסיוני אובייקטיבי יכול לעזור באופן מלא לארגונים ולעובדים עצמאים ושכירים, ולתת להם את הכלים הדרושים להם כדי למקסם את החיסכון, הזכויות והכיסויים הביטוחיים שלהם ככל שניתן.

Call Now Button
שינוי גודל גופנים
ניגודיות