יציאה לפנסיה בימי קורונה – כל מה שצריך לדעת

נגיף הקורונה חולל אינספור שינויים בשגרת החיים של כולנו, ביניהם גם שינויים פיננסיים המשליכים על תוכניות החיסכון לגיל הפרישה. כתוצאה מכך קיימת אי-ודאות וחששות בנוגע לכספים שנצברו לטובת קופת החיסכון הפנסיוני, דבר שהביא הרבה אנשים לעשות צעד חסר תקדים ולמשוך את הכספים הקיימים בחיסכון.

צעד זה הינו פזיז ונמהר, וכמובן שעשוי לפגוע באופן משמעותי ובלתי הפיך בחסכונות העתידיים. משום כך חשוב לא לפעול בצורה אימפולסיבית, אלא לפנות לקבלת ייעוץ פנסיוני מקצועי ומותאם אישית ע"י אנשי מקצוע מנוסים בתחום.

כיצד הקורונה פגעה בחסכונות הפנסיוניים?

כיוון שכספי החסכונות הפנסיוניים מתנהלים ומושקעים ברובם בשוק ההון, זאת כדי להשיג תשואה גבוהה, עם פרוץ הקורונה שוק ההון ספג הפסדים משמעותיים כתוצאה ממשבר כלכלי במשק – וכתוצאה מכך גם הכספים הנמצאים בחסכונות הפנסיוניים צברו תשואה שלילית, בחלק מהתקופה בשנה החולפת, והפסד חלקי של החיסכון שנצבר למי שפדה כספים בעיתוי הלא נכון.

בנוסף, משבר הקורונה גרם לעובדים רבים לצאת לחופשה ללא תשלום (חל"ת) מעבודתם לתקופת זמן לא ידועה, פרמטר נוסף ומהותי המשפיע על החסכונות הפנסיוניים – כעת שהעובדים אינם משתכרים כמו בכל חודש, מה קורה עם ההפקדות לקרן הפנסיה? האם המרכיב הביטוחי במסלול נשמר? ומה בנוגע לכספי הפיצויים, האם ניתן למשוך אותם? ועוד הרבה שאלות ותהיות נוספות.

יציאה לפנסיה בימי קורונה - כל מה שצריך לדעת

על מי השינויים צפויים להשפיע?

למרות חוסר היציבות בהשקעות קרנות הפנסיה שבהן הן מצויות כעת, חשוב לא לפעול באופן פזיז ובלתי מחושב. עבור חוסכים בגילאים צעירים, שגיל הפרישה עוד רחוק מהם, מדובר על הפסדים מהותיים אך גם ברי תיקון. זאת כיוון שמדובר על תוכנית חיסכון המתנהלת על פני עשרות שנים, וכך הפסדים אלו עשויים להימחק הודות לעלייה בתשואה ותיקון הנזק שנוצר במרוצת השנים.

עבור אנשים מבוגרים יותר, ובמיוחד אלו שעתידים לצאת לפנסיה בשנים הקרובות, העניין שונה ומורכב יותר. הסיבה לכך היא גובה ההפסדים שקופת החיסכון שלהם צברה, ללא זמן מספיק לתיקון הנזק. במקרה זה ההמלצה היא לפנות אל יועץ פנסיוני מורשה שייעץ כיצד לפעול, יבחן את סוג החיסכון וימליץ האם כדאי לשנות את המסלול או שמא למשוך את הכסף לפני הזמן.

מדוע חשוב לקבוע פגישת ייעוץ אצל יועץ פנסיוני מורשה?

כתוצאה מהנגיף ההרסני שהפך את חיינו, עולות הרבה שאלות בנוגע לנושא יציאה לפנסיה בימי קורונה. בין אם מדובר על חוסכים צעירים או חוסכים מבוגרים, מומלץ לקבל את ההחלטה הנכונה בנוגע להתנהלות פנסיונית רק בליווי של יועץ פנסיוני מורשה. בשונה מסוכני ביטוח הפועלים ממניעים אישיים של רווח עבור חברות ביטוח, יועץ פנסיוני הינו איש מקצוע מוסמך המחזיק תעודה מטעם משרד האוצר, ומעניק ייעוץ אובייקטיבי, שקוף ומותאם אישית ע"פ התשקיף הכלכלי של הלקוח העומד מולו.

מתעניינים לגבי ייעוץ פנסיוני / פרישה? צרו קשר!
איילה אבני

איילה אבני

אילה הינה יועצת פנסיונית אובייקטיבית ברישיון משרד האוצר, חברת הוועדה המקצועית בענף החיסכון ארוך הטווח, ובעלת ניסיון בתחום הפנסיוני משנת 1997.

אילה בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מאוניברסיטת בן גוריון והיא עברה בהצלחה את כל הבחינות מטעם רשות ני"ע לייעוץ השקעות.

סיטרין ייעוץ פנסיוני הוקמה מתוך אמונה רבת שנים כי הייעוץ הפנסיוני חייב שיהיה אובייקטיבי.

תפריט נגישות