המדריך המלא לפרישה לפנסיה

חיסכון פנסיוני מהווה את אחד מהחסכונות הגדולים והמשמעותיים ביותר בחייו של אדם עובד, כיוון שכך הוא יכול להגיע אל גיל הפרישה מעבודה באופן בטוח וללא חשש מפני אי וודאות כלכלית. כיוון שכספי הפנסיה מופרשים בכל חודש ממשכורתו החודשית של העובד, המטרה העיקרית עבורו היא להגיע אל סכום חיסכון גדול באמצעות שמירה על אותו תקציב שיאפשר לו להתנהל בהווה בצורה מיטבית.

כיצד ניתן לעשות זאת בצורה מחושבת ונכונה? הנה מדריך מפורט המפרט את הנושא הזה, ומעניק ידע וכלים לתכנון גיל הפרישה לפנסיה.

בחינה של מסלולי פנסיה קיימים

על פי חוק, כל עובד מחויב להפריש כספים ממשכורתו עבור מוצר או כמה מוצרים פנסיונים, כגון קרן פנסיה /ביטוח מנהלים/ קופת גמל, כאשר המעסיק אצלו העובד מועסק מחויב גם הוא להפריש סכום כסף מסוים לתוכנית חיסכון זו. מצב זה מאפשר לכל עובד לחסוך סכום נאה שישמש אותו לאחר פרישתו מהעבודה, אך יחד עם זאת עלול להוביל לכפל ביטוחים וכך גם עודף תשלומים היוצאים מכיסו של העובד, אם רכש בנוסף לתקציב שהנו נגזרת מהשכר, כספים שמשלם באופן פרטי לביטוחי פרט שונים.

משום כך יש לבדוק את כלל התוכניות הפנסיוניות הקיימות לזכותו של העובד, בין אם מדובר על תכניות פנסיוניות פעילות  וכאלו שמוקפאות כתוצאה מאי-הפקדות. בדיקה זאת תוכל להעניק תמונת מצב עדכנית בנוגע לתקינות תוכניות החיסכון של העובד, וכן לוודא כי ההפקדות שבוצעו מצד המעסיק נכונות ותקפות מבחינה חוקית. כמו כן, האם הכספים שהעביר המעסיק בגין החיסכון הפנסיוני, מדווחים באופן זהה בדיווח של הקופות השונות. 

המדריך המלא לפרישה לפנסיה

היכרות עם העולם הפנסיוני – מושגים, מוצרים ויתרונות

העולם הפנסיוני כולל בתוכו אינספור נושאים, מונחים ומוצרים פנסיוניים המציעים מגוון מסלולי חיסכון המיועדים לגיל הפרישה. כדי לעשות סדר בכל הנושא הזה, וכך להבין איזה מסלול חיסכון הוא המשתלם והאפקטיבי ביותר מבחינה אינדיבידואלית, חשוב להכיר את תחום הביטוחים וסוגי המסלולים כמו אלו הבסיסיים ביותר:

  • קרן פנסיה – מסלול הפנסיוני הבסיסי ביותר, המאפשר חיסכון כספי שוטף עד להגעה אל גיל הפרישה. בנוסף למרכיב החיסכון, מסלול זה כולל גם מרכיב ביטוחי, המאפשר קבלת קצבה חודשית במקרה של הפסקת עבודה לפני גיל הפרישה כתוצאה מאובדן כושר עבודה, כמו מחלה/ תאונה או פטירה.
  • ביטוח מנהלים – מסלול נוסף הכולל בתוכו מרכיב חיסכון ומרכיב ביטוחי, ומציע אפשרויות חיסכון פנסיוני שונות בתנאים שונים.
  • קופת גמל – זהו מסלול פנסיוני הכולל רק את מרכיב החיסכון הכספי עד לגיל הפרישה, ללא מרכיב ביטוחי במצב של הפסקת עבודה לפני גיל הפנסיה. 

על מנת להכיר באופן נרחב את המוצרים הביטוחיים והיתרונות שיש בכל אחד מהם, מומלץ להשתתף בהרצאות מקצועיות מטעם יועץ פנסיוני מורשה המעניקות מידע מקיף על נושא זה לקהל הרחב.

מדוע כדאי להיעזר בייעוץ של יועץ פנסיוני מוסמך?

אנשים רבים נעזרים בסוכני ביטוח כדי לרכוש תוכנית חיסכון כזו או אחרת, אך למעשה הם אינם יודעים כי אנשי מקצוע אלו הינם סוכנים המונעים מעמלות מכירה. יועצים פנסיונים לעומת זאת, מעניקים ייעוץ מקצועי ואובייקטיבי ללקוחות העומדים מולם, כאשר האינטרסים האישיים של הלקוחות הם המניעים אותם.

מתעניינים לגבי ייעוץ פנסיוני / פרישה? צרו קשר!
איילה אבני

איילה אבני

אילה הינה יועצת פנסיונית אובייקטיבית ברישיון משרד האוצר, חברת הוועדה המקצועית בענף החיסכון ארוך הטווח, ובעלת ניסיון בתחום הפנסיוני משנת 1997.

אילה בעלת תואר ראשון בכלכלה וניהול מאוניברסיטת בן גוריון והיא עברה בהצלחה את כל הבחינות מטעם רשות ני"ע לייעוץ השקעות.

סיטרין ייעוץ פנסיוני הוקמה מתוך אמונה רבת שנים כי הייעוץ הפנסיוני חייב שיהיה אובייקטיבי.

תפריט נגישות